یک متخصص تغذیه با تاکید بر استفاده از گروه ۵ گانه مواد غذایی بویژه مواد حاوی آهن و کلسیم هنگام آلودگی هوا برای جلوگیری از جذب فلزات سنگین و سمی موجود در هوای آلوده گفت: گرسنگی موجب افزایش جذب فلزات سنگین در بدن می‌شود.

دکتر نسرین امیدوار عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در شرایط آلودگی هوا اگر بدن به مدت طولانی مواد غذایی دریافت نکرده و گرسنه باشد احتمال این که فلزات سمی موجود در هوا بیشتر جذب بدن شوند بسیار زیاد است.


وی افزود: در این شرایط افراد نباید گرسنه از منزل خارج شوند و حتما باید یک رژیم غذایی حاوی گروه ۵ گانه مواد غذایی یعنی گروه نان، سبزیها، میوه‌ها، گروه گوشت و لبنیات را دریافت کنند.


این متخصص تغذیه ادامه داد: افراد باید مواد غذایی حاوی آهن و کلسیم را در این رژیم بگنجانند تا شاید بتوان از این طریق تا حدی از جذب مواد و فلزات سمی موجود در هوا جلوگیری کرد.


دکتر امیدوار گفت: مصرف میوه‌ها و نوشیدن مایعات فراوان نیز بسیار مفید و مناسب است. در مجموع دریافت کامل مواد غذایی موجب می‌شود که سلول‌ها حس سیری داشته باشند و کمتر مواد و فلزات سمی ناشی از آلودگی هوا را جذب و دریافت کنند.


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: البته جذب بخشی از فلزات سنگین و سمی موجود در هوای آلوده توسط سلول‌ها اجتناب ناپذیر است.


این متخصص تغذیه در خصوص تجویز و دریافت مکمل‌های حاوی آهن و کلسیم اظهار داشت: تجویز این مکمل‌ها برای سالمندان و افرادی که دچار کمبود این مواد در بدن خود هستند برای مقابله با آلودگی هوا مناسب است.

منبع:ایسنا